Artykuł mgr. Mikołaja Ryśkiewicza “Statystyczny obraz trudności prawa”

W najnowszym numerze “Archiwum Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej” ukazał się artykuł autorstwa mgr. Mikołaja Ryśkiewicza pt. Statystyczny obraz trudności prawa.

W artykule tym autor poddaje analizie stopień zrozumiałości kilkudziesięciu polskich ustaw z wykorzystaniem aplikacji Jasnopis. Wyniki zostały następnie poddane weryfikacji i analizie osadzonej w kontekście badań językoznawczych i społecznych.

Analizy: 1) potwierdzają głęboką niezrozumiałość języka prawnego niezależnie od używanego miernika; 2) kwantyfikują tę niezrozumiałość względem polszczyzny powszechnej dając obraz oddalenia języka prawnego od rzeczywistości; 3) wskazują na swoistość wewnętrzną języka prawnego objawiającą się zróżnicowaniem parametrów dotyczących zrozumiałości i morfologicznych w zależności od gałęzi prawa; 4) dostrzegają potencjał w badaniu języka prawnego wskaźnikami innymi niż powszechnie używane.

Przeprowadzone badania rozbudowują instrumentarium analizy języka prawnego pod kątem zrozumiałości prawa. Otwierają zarazem pole do dyskusji na temat jakości komunikacyjnej ustawodawstwa. Ponadto, dzięki kontekstowi polszczyzny powszechnej, pomagają zarysować istotne społecznie konsekwencje w postaci alienacji językowej odbiorców prawa.

Artykuł jest dostępny pod łączem: https://archiwum.ivr.org.pl/6323/statystyczny-obraz-trudnosci-prawa.

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Referat prof. Pichlaka i dr. Kalety

Zapraszamy na pierwsze w tym roku otwarte Zebranie Naukowe Katedry. 18 stycznia będziemy gościć prof. Macieja Pichlaka z Uniwersytetu Wrocławskiego. Wystąpi on wspólnie z dr. Krzysztofem Kaletą, przedstawiając wyniki unikalnych badań na temat przyczyn kryzysu konstytucyjnego w Polsce. Spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej – w sali i online.

Link do strony Kalendarza

pl_PL